KOMUNIKAT
POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W TURKU


W związku z wystąpieniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej grypy ptaków, w celu zapewnienia podmiotom utrzymującym drób i inne ptactwo ochrony epizootycznej oraz zminimalizowania strat ekonomiczno-gospodarczych spowodowanych przez ewentualne szerzenie się choroby Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi 3 grudnia 2007r. ogłosił Rozporządzenie w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków.

Rozporządzenie to zakazuje:

a). organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków,

b). przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia żywych ptaków na targowiskach,

c). utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni,

d). pojenie drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki,

oraz nakazuje odizolowanie kaczek i gęsi od innego drobiu.

Powiatowy Lekarz weterynarii w Turku informuje, że ptasia grypa to choroba ptaków a nie ludzi. Do zakażenia się wirusem tej choroby może dojść tylko przez bezpośredni lub pośredni kontakt z chorymi ptakami i ich wydzielinami, wydalinami i przedmiotami znajdującymi się w środowisku bytowania ptaków. Wirus ptasiej grypy jest bardzo wrażliwy na działanie czynników fizycznych i chemicznych. Niszczy go temperatura gotowania, pieczenia, smażenia oraz wszystkie dostępne środki myjące i dezynfekcyjne. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem ptasiej grypy ptaków i ludzi jest bezwzględne przestrzeganie nakazów płynących ze strony inspekcji weterynaryjnej i sanitarnej oraz przestrzeganie w życiu codziennym podstawowych zasad higieny.

Hodowcy drobiu powinni chronić swoje zagrody i hodowle przed kontaktem z ptakami dzikimi, które są bezobjawowymi nosicielami wirusa i osobami postronnymi. Pozostali obywatele powinni unikać kontaktów z fermami i innymi miejscami przebywania drobiu oraz ptactwa dzikiego. Myć ręce po bezpośrednim kontakcie z ptakami i mięsem drobiowym. Spożywać mięso i produkty drobiowe tylko po obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie, smażenie).

Turek, dnia 3.12.2007r.

JAN RADZIMSKI

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Turku